Přehled akcí hvězdáren a planetárií
- Lidová hvězdárna v Prostějově
- Hvězdárna v Úpici – výsledky
- Hvězdárna Valašské Meziříčí – výsledky
- Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy – Hvězdárna Ďáblice – výsledky
- Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti
- venuse.hvezdarna.cz – stránky Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně
- venuse.astrohk.cz – stránky Hvězdárny a planetária v Hradci Králové – výsledky (více odkazů)
Lidová hvězdárna v Prostějově
Také prostějovská hvězdárna je aktivně zapojena do projektu VT 2004. Pomineme-li skutečně aktivní přístup se skupinou zdejších středoškolských studentů, pak pro širokou veřejnost bude 8. 6. 2004 otevřeno nepřetržitě v čase 7–14 hodin.
Pozorovací metody: přímé i projekční.
Dalekohledy: mj. MEADE 10”, BINARY, TELEMENTORY, ATC průměr 150 apod.
Hvězdárna v Úpici
Program pozorování přechodu Venuše přes sluneční disk 8. června 2004, Hvězdárna v Úpici
- Velká kopule
- Pozorování vizuální – vizuální pozorování bude prováděno pomocí dalekohledu Mertz přes helioskopický filtr s alternativou pozorování na projekčním stínítku. Bude prováděno především s ohledem na návštěvníky.
- Pozorování fotografické – fotografické pozorování bude prováděno příležitostně projekcí obrazu Slunce do fotoaparátu (digitální, klasický film).
- Bečvářova kopule
- Snímání přechodu webovou kamerou (detail) – úkaz bude snímán webovou kamerou projekcí za dalekohledem Secretain, alternativně za použití Barlowovy čočky pro prodloužení ohniskové délky. Pozornost bude zaměřena především na zachycení vstupu a výstupu Venuše před a ze Slunce. Vzhledem k velkému zvětšení a přítomnosti přesného času z internetu bude možno ze získaného pozorovacího materiálu (přepokládá se pořízení filmu, případně rychlé kadence jednotlivých snímků) určit časové kontakty. Dále bude pozornost věnována přiblížení přecházející Venuše k případným skvrnám či skupinám skvrn. Návštěvníci budou moci v omezené míře sledovat obraz na monitoru připojeného počítače. Předpokládá se zavedení výstupu z webové kamery do přednáškové místnosti.
- Expediční montáž v odsuvném domku
- Snímání přechodu webovou kamerou (celý disk) – úkaz bude snímán webovou kamerou projekcí za fotografickým objektivem tak, aby byl zachycen celý sluneční disk. Pozornost bude zaměřena na zachycení celého úkazu pomocí snímků s delší časovou prodlevou pro pořízení animace celého přechodu. Návštěvníci budou moci v omezené míře sledovat obraz na monitoru připojeného počítače. Předpokládá se zavedení výstupu z webové kamery do přednáškové místnosti.
- Sluneční patrolní dalekohled
- Snímání přechodu televizní kamerou – v rámci běžného patrolního programu bude pořízena sekvence snímků pro vytvoření animace přechodu. Snímáno bude v bílém světle a čarách H-alfa a Ca II-K. Obraz bude promítán pro veřejnost a ve spolupráci s AsU AV ČR Ondřejov bude přenášen na internet.
- Dalekohled MEADE LX 200
- Záznam vstupu a výstupu pomocí webové kamery. Určení kontaktů a podklady pro animaci.
- Venkovní prostory – vizuální pozorování pro veřejnost
- Dobson – pozorování přes sluneční filtr Astrosolar
- Somet Binar 25x100 – pozorování přes sluneční filtr Astrosolar
- Pozorování pouhýma očima – pozorování přes sluneční filtr Astrosolar, případně pomocí brýlí na zatmění nebo přes svářečské sklo
- Přednáškový sál
- Pozorování výstupu z webových kamer – předpokládá se možnost sledovat průběh úkazu snímaný webovými kamerami umístěnými na dalekohledech hvězdárny
- Přednáškový cyklus – přednášky na téma
přechod Venuše přes sluneční disk
- Zatím neurčený shromažďovací prostor
- Nepřetržitá prezentace hvězdárny
Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí bude pro veřejnost otevřena v úterý 8. června 2004 v době od 7:00 do 13:30 hodin. Připravujeme následující program:
- souběžné pozorování úkazu několika dalekohledy (centrální kopule hvězdárny + mobilní dalekohledy v areálu hvězdárny), během pozorování bude odborný pracovník u každého dalekohledu poskytovat základní informace o úkazu a odpovídat na dotazy
- počítačovou prezentaci v přednáškovém sále, program seznámí zájemce s problematikou úkazu, příčinami jeho vzniku, s pozorováními jevu v minulosti a s dalšími podrobnostmi; prezentace se bude opakovat několikrát během dopoledne
- pozorování se mohou zúčastnit jak jednotlivci, tak i organizované skupiny (například školy)
- podrobné informace o úkazu naleznete v publikaci František Martinek: Zatmění Slunce a Měsíce a příbuzné úkazy 2003–2012. Knihu zakoupíte na Hvězdárně Valašské Meziříčí nebo si můžete objednat její zaslání na níže uvedených kontaktních adresách.
- nabízíme možnost zakoupení speciálních filtrů (brýlí), umožňujících bezpečné pozorování úkazu bez dalekohledu – filtry můžete později využívat k pozorování Slunce (zatmění Slunce či větších slunečních skvrn na jeho povrchu)
- v průběhu května a začátkem června si mohou školy ve Valašském Meziříčí a okolí objednat mimořádnou přednášku k dané problematice, doplněnou počítačovou prezentací
- pro případ špatných pozorovacích podmínek bude připraven přenos aktuálních obrázků z partnerských organizací, kde bude jasno (Astronomický ústav AV ČR Ondřejov) prostřednictvím internetu
Případné dotazy směřujte na naše kontaktní adresy:
Hvězdárna Valašské Meziříčí
Vsetínská 78
757 01 Valašské Meziříčí
tel/fax: 571 611 928
e-mail: info@astrovm.cz
www: www.astrovm.cz
Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy – Hvězdárna Ďáblice
Hvězdárna má dvě kopule vybavené dalekohledy. Jedna bude vyhrazena pro odbornou činnost. Menším dalekohledem s kratším ohniskem bude pořizován videozáznam celého úkazu tak, aby z něho mohla být zhotovena zkrácená (zrychlená) nahrávka. Dalekohledem s delším ohniskem bude detailněji snímán vstup a výstup Venuše s vloženým časem, aby bylo možné určit okamžiky kontaktů.
Druhá kopule bude přístupná veřejnosti pro vizuální pozorování. Při velkém zájmu je možné operativně instalovat další dalekohled mimo budovu hvězdárny.
V případě dostatečného personálního obsazení uvažujeme i o instalaci přenosného dalekohledu na některém ze sídlišť pražského severního města, v úvahu přichází Prosek nebo Ďáblice.
Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
HVĚZDÁRNA ĎÁBLICE
Pod hvězdárnou 768, 182 00 Praha 8
tel.:283910644
e-mail: dabliceobs@planetarium.cz
http://www.planetarium.cz/dabliceobs
Otevírací doba 8. 6. 2004: 7:00 – 13:30.
Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti
- České Budějovice:
- Mimořádná akce PŘECHOD VENUŠE PŘES SLUNEČNÍ KOTOUČ v úterý 8. června 2004. Pozorování dalekohledem v kopuli českobudějovické hvězdárny od 7:00 do 13:23 hodin SELČ. Pouze za jasného počasí! Vzácný úkaz naposledy pozorovaný v roce 1882.
- Výstava ESO ANEB EVROPA SAHÁ KE HVĚZDÁM – výstava představuje moderní mohutné dalekohledy Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile i unikátní astronomické snímky pořízené tam evropskými astronomy. Velkoformátové barevné tisky.
- Kleť:
- Mimořádně otevřeno v úterý 8. června 2004 na pozorování vzácného úkazu – přechodu Venuše přes sluneční kotouč – od 10:00 do 13:23 hodin SELČ. Pouze za jasného počasí.
Kontaktní údaje:
Zátkovo nábřeží 4, 370 01 České Budějovice
tel. Č. Budějovice: 386 352 044
tel. Kleť: 380 711 242 (po 10:00 hod.)
fax: 386 352 239
e-mail: hvezdarna@hvezcb.cz
www: http://www.hvezcb.cz