Transit : Naše pozorování
V úterý jsme pozorovali na Vsetínské hvězdárně, kam někteří z nás chodí do astronomického kroužku. Počasí nám celkem přálo, i když chvílema nebylo Slunce kvůli oblačnosti vidět. Začátek a konec se vydařil nejlépe, protože v okamžiku 1. kontaktu bylo skoro jasno. 2. kontakt byl zato vidět poměrně špatně, ale po většinu pozorování nám už mraky příliš nevadily. Závěr úkazu, tedy 3. a 4. kontakt, byl viditelný krásně.
Nástroje
Pro pozorování přechodu jsme použili tuto techniku:
- dalekohled v pozorovatelně: refraktor 0,2/3m. Zde bylo pozorováno pomocí projekce na papír.
- Somet B 25x100. S tímto dalekohledem jsme pozorovali přímo (s pomocí filtru před objektivem)
- Zrcadlový dalekohled: Newton 0,1/1m. Zde jsme použili speciální filtr (fólie AstroSolar)
- Svářečské filtry (č. 13 až 15) pro pozorování pouhým okem
Záznam
Přechod jsme zaznamenávali na VHS pomocí kamery umístěné na konstrukci dalekohledu v kopuli zabírající přechodu a z této kamery se taky pořizovaly jednotlivé snímky, které byly každých 5 minut nahrávány na oficiální stránku naší hvězdárny (vsetin.astronomy.cz). Přímým přenosem byl úkaz promítán i v přednáškovém sále, účast však nebyla tak vysoká, takže to ani nebylo třeba. Dále se pořizovaly fotografie pomocí digitálního fotoaparátu, kterým se fotilo přes zrcadlový dalekohled. Spíše pro dokumentaci samotného pozorování byl přítomný i náš týmový kameraman, který natáčel hlavně "okolní ruch", ale s kombinací svářecího skla a diskety se natočily i překvapivě dobré snímky samotného úkazu. Všechny obrazové materiály námi pořízené naleznete v galerii.
konec úkazu se vydařil nejlépe
Zajímavosti
Za účelem pozorování přechodu Venuše přes Slunce přišlo na hvězdárnu mnoho lidí, i s 12 školními třídami to bylo asi 400. Podívat se přišel dokonce starosta města Vsetína Jiří Čunek, který se s naším týmem i vyfotil. Pár členů astronomického kroužku zase získalo zkušenosti při podávání rozhovoru pro televizi.