Venus Transit 2004


Zde se nacházíte: Přechod Venuše 2004 > Výsledky pozorování > Zdeněk Buk

Přeskočit navigaci

Zdeněk Buk

Zdeněk Buk, zdenek.buk@seznam.cz, bukz1@fel.cvut.cz

Homepage: http://www.buk.cz

Úvod

8. června 2004 bylo možné pozorovat velmi vzácný astronomický úkaz přechodu planety Venuše přes sluneční disk. K úkazu dochází pouze čtyřikrát za 243 let. V tomto krátkém textu příblížím atmosféru pozorování, uvedu zde výsledky měření času jednotlivých kontaktů a rovněž zde najdete několik, jak doufám, zajímavých fotografií.

Nebudu se zde příliš rozepisovat o faktech, tato můžete nalézt v mnoha časopisech, či webových stránkách, věnovaných astronomii. Pouze uvedu, že během našeho života budeme mít, při troše štěstí, šanci pozorovat úkaz ještě 6. 6. 2012, poté bude následovat 105ti letá pauza.

Místo pozorování

Jako pozorovací místo jsme zvolili již osvědčené stanoviště, odkud jsme před rokem pozorovali přechod Merkuru. Toto stanoviště se nachází v Praze 13. Přesněji, na louce mezi ulicemi Jeremiášova a Smíchovská (pár set metrů od čerpací stanice Šafránka směrem k Makru).

mapa Fotomapa
(po kliknutí se zobrazí větší mapka)

Přesné zeměpisné souřadnice pozorovacího stanoviště jsou:

Technické vybavení

Časový plán

8. června 2004
ČasAkce
4:50Východ Slunce
5:50Budíček
6:35 – 6:45Odchod z domu
6:45 – 7:00Skládání dalekohledu
7:00 – 7:19Zahájení pozorování slunce, zkoušky techniky, případná časová rezerva pro odstranění problémů
7:19:49Očekávaný první kontakt
7:39:34Očekávaný druhý kontakt
13:03:38Očekávaný třetí kontakt
13:23:04Očekávaný čtvrtý kontakt
13:30Ukončení pozorování Slunce
21:11Západ slunce
Všechny údaje jsou ve SELČ

Pozorování

Velkolepost a neopakovatelnost (transity Merkuru proti tomu jsou „slabý odvar“, který nastává relativně často :-) tohoto astronomického úkazu, strach z počasí a nervozita z natáčení krátkého dokumentárního videa do celoevropské soutěže Venus Transit 2004, které jsem se zůčastnil, udělaly své a noc před pozorováním se mi ani přes velké úsilí nepodařilo usnout.

Kolem páté hodiny bylo jasné, že usnout teď už by bylo spíše kontraproduktivní, a tak jsem s velkým strachem (astronomií nepostižení spoluobčané teď asi nevěřícně kroutí hlavou, ale kdo nezažil, nepochopí) vykoukl z okna, abych záhy zjistil, že lepší počasí snad ani nemohlo být. Satelitní snímky potvrdily, že počasí minimálně pár hodin vydrží… toť první dobrá zpráva.

Ještě před snídaní se mi podařilo pozorovat dvě „konjunkce“ dopravního letadla s Měsícem :-)…

Přesně podle harmonogramu jsme s Markem dorazili na místo pozorování. Vybaveni zdrojem přesného „atomového“ času – přijímačem GPS, jsme začali netrpělivě vyhlížet první kontakt.

Měřením přesných časů jednotlivých kontaktů (okamžiky, kdy se dotkou vnější, a vnitřní okraje slunečního disku a průmět planety) lze určit hodnotu solární paralaxy a astronomické jednotky. Tyto hodnoty jsou sice již známy velmi přesně, a byly určeny pomocí radarů, nicméně jde o dobrou zábavu. Výsledé hodnoty uvedu na konci článku.

Během měření jsem samozřejmě nefotografoval – displej fotoaparátu nemá dostatečné rozlišení. První snímek zobrazuje počátek úkazu, krátce po prvním kontaktu:

Před druhým kontaktem bylo možné pozorovat prosvětlování astmosféry Venuše, část kotoučku, která se ještě nacházela mimo sluneční disk, byla slabě lemována světlem rozptylujícím se v atmosféře planety. Na fotografii to bohužel příliš nevyniklo, ani pokusy v editoru nepomohly zvýraznit tento jev.

Po druhém kontaktu…

Pozorovali jsme pomocí reflektoru GS-500 a také projekční metodou pomocí triedru 16x50. Fotografie slunce z projekční metody nemám, po předchozích zkušenostech jsem se o ně ani nesnažil. Přímé pozorování dalekohledem je nesrovnatelně kvalitnější.

O pár hodin později…

Tak děcka, kdo mi řeknete něco na kameru… :-). V popředí je vidět digitální kamera Sony, ďábelský to přístroj, jak jsem zjistil… Obavy z natáčení dokumentu se ukázaly jako značně opodstatněné, neřku-li ještě podceněné. Říci cokoliv do kamery bylo horší, než by se na první pohled mohlo zdát. Nicméně video se nakonec podařilo natočit, i když namluvit jsem ho musel sám :-). Ka konci článku naleznete odkaz na finální verzi video-dokumentu a rovněž několik náhledů.

Ke konci pozorování se již objevily mraky a tak čas posledního kontaktu se nám změřit nepodařilo, ale i tak musím počasí pochválit, protože ještě dva dny před úkazem to vypadalo dost beznadějně.

Tak, už jen posbírat poslední věci a domů… přechod Venuše přes sluneční disk – úkaz, na který jsem se dlouhé měsíce těšil je za námi :-(. Ještě za osm let máme šanci přechod naposledy pozorovat, a pak až za dlouhých 105,5 let mžľná naše prapravnoučata…

Výsledky měření

První kontakt:7:20:06
Druhý kontakt:7:38:57
Třetí kontakt:13:03:37
Čtvrtý kontakt:Nepodařilo se určit
Všechny údaje jsou ve SELČ

Video-dokument

Zde jsou k dispozici náhledy video-dokumentu, který jsem poslal do celoevropské soutěže Venus Transit 2004 Video Contest. Bohužel se můj příspěvek neumístil ani v Top 10, což si téměř neumím vysvětlit. Zřejmě šlo hned od počátku o spiknutí na nejvyšších místech :-).