Off-line verze stránek 
 důležité okamžiky 
hlavní stránka
o čem to je
pozorovací metody
naše pozorování
my a naše škola
určování důležitých okamžiků
 
kontakty

Pokud chcete, tak můžete 8. čevna 2004 změřit několik důležitých okamžiků. A to první kontakt (T1), druhý kontakt (T2), třetí kontakt (T3) a čtvrtý kontakt (T4). Jestliže znáte tyto okamžiky, tak můžete vypočítat vzdálenost mezi Sluncem a Zemí. Tato vzdálenost se nazývá astronomická jednotka (AU), a tvoří jednu z nejdůležitější měřítek Sluneční soustavy.

První kontakt nastane v Praze v 5:19 UT a je to okamžik, kdy Venuše začne vstupovat na sluneční disk. Tento čas bude obtížně určitelný pro většinu amatérů, protože Venuše nebude před tímto kontaktem vidět. Bod, kde Venuše vstoupí na sluneční disk, je definován posičním úhlem prvního kontaktu. Ten se měří od severního slunečního pólu proti směru pohybu hodinových ručiček.

Druhý kontakt nastane v Praze v 5:39 UT. Jedná se o okamžik, kdy se Venuše ocitne celá na slunečním disku. Prodleva mezi prvním a druhým kontaktem je asi dvacet minut. Budete tedy mít spoustu času Venuši nalézt.

Třetí kontakt nastane v Praze v 11:03 UT. V tuto chvíli začne Venuše opouštět sluneční disk. Druhý a třetí kontakt je velmi důležitý pro následný výpočet astronomické jednotky.

Čtvrtý kontakt nastává pro Prahu v 11:23 UT a označuje konec úkazu.

Je nutné aby jste určili tyto časy s přesností na jednu vteřinu. Můžete si seřídit hodinky podle signálů v České televizi nebo v Českém rozhlase. Pokud se účasníte prejektu Venus Transit 2004 pořádaném Evropskou Jižní Observatoří, Evropskou Společností pro Astronomickou Vzdělanost, Hvězdárny v Paříži, a Astronomickým Ústavem Akademie Věd České Republiky, můžete vložit svá napozorovaná data do formuláře na internetových stránkách ESO, kde se vám automaticky vypočte vaše astronomická jednotka.

 
   
   
 
 důležité okamžiky