Off-line verze stránek 
 pozorovací metody 
hlavní stránka
o čem to je
pozorovací metody
naše pozorování
my a naše škola
určování důležitých okamžiků
 

Před pozorováním si musíte uvědomit, že Venuše odstíní jen nepatrné množství slunečního záření a Slunce tedy nestratí téměř nic ze svého oslepujícího jasu. Metod pozorování je několik a jsou různě náročné na vybavení.

Pozorování pouhým okem

Teoreticky by se přechod Venuše přes sluneční disk dal pozorovat i pouhým okem. Venuše má během tohoto úkazu úhlový průměr asi 1´ což je právě na hranici rozlišovací schopnosti lidského oka. Během pozorování je nutné si oči chránit vhodným filtrem. Mezi ně patří svářečské filtry číslo 13 a 14 a také speciální brýle na pozorování Slunce.

!!! POZOR !!!

V žádném případě pro přímé pozorování Slunce nepoužívejte: začazené sklo, několik vrstev standartních slunečních brýlí, diskety či cédéčka ani nevyvolané černobílé nebo barevné filmy. Tyto předměty totiž velmi snadno propouštějí nebezpečné infračervéné a ultrafialové záření. Hrozí zde vážné poškození zraku. Infračervené záření vám oko doslova uvaří a ultrafialové záření pak může vyvolat šedý zákal.

Metoda projekční

Tato metoda spočívá v promítnutí slunečního obrazu na stínítko. Potřebujete na to pouze funkční dalekohled na stativu (je možné úspěšně použít i triedr). Za okulár připevníme stínítko. To může být vytvořeno například z dřevěné desky nebo kusu kartonu potaženého bílým papírem. Je nutné nastavit stínítko tak, aby byl obraz co nejostřejší a dostatečně velký. Během pozorování je také nutné neustále kontrolovat teplotu optiky a v případě potřeby pozorování na chvíli přerušit. Vyvarujte se umístění čehokoli poblíž ohniska dalekohledu. Hrozí zde zničení optických součástí (např. okuláru) nadměrným teplem.


Okulárové sluneční filtry

Tyto filtry se hodí nanejvýš do malých teleskopů. U větších dalekohledů nastává problém velkého přehřívání optiky a možné destrukce slunečního filtru, což by mělo katastrofální následky pro porzorovatelův zrak. Je tedy nutné často pozorování přerušit. Celkově se dá říci, že tyto filtry jsou sice poměrně levné, ale také nepříliš bezpečné.

Objektivové sluneční filtry

Tyto filtry mají jednu obrovskou výhodu. Nezatěžují optiku dalekohledu intenzivním slunečním zářením, což umožňuje pozorovat nepřetržitě. Filtrů je několik druhů. Od skleněných desek, které jsou poměrně drahé a hodí se spíše na odborná pracoviště, kde zase asi spíše použijí Herschelův hranol, můžeme dojít k fóliím. Tyto fólie jsou poměrně levné a dostupné i amatérům. Současná nejlepší a zároveň nejdostupnější je fólie Baader AstroSolar Safety Film. Je poměrně levná. Menší o rozměrech 21 x 30 cm stojí přibližně 600 Kč a větší o rozměrech 50 x 100 cm se prodává asi za 1900 Kč. V české republice ji distribuují firmy Dalekohledy Matoušek a SUPRA Praha.

Použití Herschelova helioskopického okuláru

Tato metoda je zřejmě ta nejbezpečnější, kterou si můžete vybrat. Herschelův okulár odráží většinu světla mimo pozorovatelovo oko. Za toto bezpečnost je ale nutné zaplatit, protože Herschelovy okuláry jsou poměrně drahé. Vyžadují také odbornou manipulaci, a tak se Herschelovy okuláry hodí spíše k použití na hvězdárnách či jiných odborných pracovištích.

Prakticky na všechny tyto metody lze aplikovat použitízáznamové techniky. S úspěchem lze použít webkameru, na které ale musíme zobrazit časový signál. Podobná metoda se dá použít i u fotoaparátu. V tomto případě pořizujeme snímky v pravidelných intervalech a výsledný čas získáme lineární interpolací.


 
   
   
 
 pozorovací metody