Off-line verze stránek 
 o čem to je 
hlavní stránka
o čem to je
pozorovací metody
naše pozorování
my a naše škola
určování důležitých okamžiků
 
scheme

Přechod planety Venuše přes sluneční disk je jakousi obdobou zatmění Slunce, přičemž tělesem zakrývajícím Slunce není Měsíc nýbrž planeta Venuše. Právě vzdálenost Venuše od Země je důvodem, proč je tento jev na obloze mnohem méně nápadný, než Sluneční zatmění. V praxi to tedy vypadá tak, že přes sluneční disk putuje černý kotouček třicetkrát menší než sluneční disk sám.

Přechod venuše přes sluneční disk je také mnohem vzácnější. Dvojice přechodů vzdálených od sebe 8 let se opakují vždy střídavě po 121 a půl a po 113 a půl letech. Další z aktuální dvojice venušiných přechodů tedy nastane v roce 2012 a jestliže víme, že poslední přechod Venuše přes Slunce nastal v roce 1882, tak si snadno spočteme, že další přechod nastane až v roce 2117.

Aby tento úkaz nastal, musí se splnit několik podmínek. Ta první je, že Slunce, Venuše i Země se musí nacházet v jedné přímce. Protože je však venušina dráha vůči dráze Země skloněna o 3,4°, musí se také Venuše nacházet poblíž jednoho ze dvou uzlů své dráhy. Teprve souhra těchto dvou okolností zajistí, že se planeta Venuše zdánlivě promítne na sluneční disk.

 
   
   
 
 o čem to je