Fyzwebík

VENUS TRANSIT 2004 SPŠ - TP Karviná

 PŘEMCI - neboli tým Střední průmyslové školy - Technikum PRZEMYSLOVE

Výsledky našeho pozorování     12.06.2004

English Česky               Naše prví plány     (21. 3. 2004)                  Ofline verze (zip 17,5 Mb)

Pozorovací místo :

Původně plánované místo v blízkosti restaurace u Štěrby bylo kvůli lepším pozorovacím podmínkám změněno na zámecký park Boženy Němcové založený v roce 1804 nacházející se v blízkosti Lázní Darkov, který byl vyhlášen kulturní památkou.


Použité přístroje :

Dalekohledy

Newton Bresser 114/500 a sluneční filtr (na obr. vlevo)
Refraktor 80/1250 - amatrsky zhotovený dalekohled (obr. vpravo)
Trieder 8/50
Olympus C - 4000 zoom, Sony DSC P71 a notebok


Údaje o pozorovatelích :

foto info     Foto info  zprava horní řada: Petra Svobodová, Jan Kondziolka,
   Václav Bortlík, David Purgat a Lukáš Václavík.
   dolní řada: Pavla Brodová, Ivana Večeřová a Robert Adámek.
   ( Dr.Alois Halouzka nás musel opustit )

Jan Kondziolka - student, vůdčí osobnost celého týmu, foto Olympusem C - 4000 zoom a Zenitem TTL, dalekohled Newton, notebook, kalibrace a čištění přístrojů, webtext, vlastní prezentace výsledků na IANu www.ian.cz a na www.xichty.cz Aktivní pozorovatel a fotograf, zkušenosti ze zatmění Slunce a Měsíce, přechodu Merkuru, pozorování komet a deep sky objektů, fota meteoritů a rychloběžné filmy oblohy, člen SETI at home.

Petra Svobodová - studentka, vyhledání souřadnic, asistence u Newtona, ranní zástup u C - 4000. Zkušenosti ze zatmění Slunce a pozorování meteoritů, členka SETI at home.

Václav Bortlík - student, narodil jsem se 16.6.1986 v Bohumíně. Moje koníčky jsou počítače, astrofyzika a elektronika. Fotografování dig. fotoaparatem Sony DSC P71.

David Purgat - student, narodil jsem se 31.3.1986 v Karviné. Moje záliby jsou hra na elektrickou kytaru, hokej a florbal, počítač, fyzika, hudba a astrofyzika. Tvorba videa kamerou Samsung VA-20

Lukaš Václavík - student, narodil jsem se 24.4.1986 v Karviné. Moje koníčky jsou muzika, auta, filmy, literatura, malování, sport a fyzika. Video, překlad textů, asistence.

Pavla Brodová - studentka, překlad textů, zapisování času přechodu Venuše, asistence při projekci. Narodila jsem se 23.4.1987 v Karviné. Moje koníčky jsou počítačové hry, zvířata, hudba, tanec a keramika.

Ivana Večeřová - studentka, překlad textů, zapisování času přechodu Venuše, asistence při projekci. Narodila jsem se 29.4.1987 v Karviné. Moje záliby jsou zvířata, hudba, fyzika, počítač.

RNDr. Alois Halouzska - pedagog, dlouholeté zkušenosti v oboru, odborná a technická pomoc.
Mgr. Robert Adámek - pedagog, technická pomoc, pomoc s webovou prezentací.

Děkujeme také magistrátu města Karviné, že nám umožnil umístnění dalekohledů v Parku Boženy Němcové.

Dík také patří naším holkám, za neocenitelnou pomoc u dalekohledů, zvlášť když přecházely mraky a rychle se musely měnit zvětšeni, filtry...


Průběh pozorování :

Většina z nás se probudila kolem páté hodiny do polojasného rána, technicky řečeno - mraky na 50 %. V 6:00 ráno měla většina týmu sraz před školou, kde jsme naložili sebe, "čokač" a stínítka. Cestou jsme se ještě stavili pro Honzu, který měl zbytek vybavení. Petra a pan prof. Halouzka přijeli na přímo na stanoviště.( obr.1 ) Po příjezdu se obloha ještě víc zatáhla až na 90% oblačnosti. Také jsme zjistili, jak blbý byl nápad vzít si páskové boty - nikdo totiž nepočítal s ranní rosou! Techniku se nám podařilo úspěšně vyložit a složit, snad až na zaseklou krytku našeho čočkáče ( obr. 2-5 ).
obr.1 obr.2 obr.3 obr.4 obr.5
Nezbývalo nic něž čekat. A tak jsme i pročekali první dotyk:-( Asi 3 minuty před druhým dotykem se nachvíli vyjasnilo, bohužel se v zápětí hned zatáhlo. A tak jsme pročekali i dotyk druhý:-( Necelou půlhodinu potom se vyjasnilo až na 0% oblačnosti. Začali jsme fotit a filmovat, což nám vydrželo necelou hodinu, pak jsme si udělali pausu ( obr.6 ) obr.6 Ta skončila, když šla okolo místní oční mateřská školka a my se stali popularizátory. Jenže!!! Zkuste bandě pětiletých děcek vysvětlit, co že je vlastně ten bílý flek s černým puntíkem! Slova se tedy ujal náš pan prof. Adámek ( obr.7 ) obr.7 Vzal to od lesa: "Děti znáte nějakou planetu?" "Já, já, Ostrava!" Takže tudy cesta nevedla, ale zkušený pedagog se nezapřel, začal tedy vysvětlovat , cože je vlastně ten velký přístroj, a že nám vlastně jako v kině promítá to sluníčko, co nám nahoře svítí, no a že na obloze jsou hvězdy a ty největší jsou planety a jednou za čas se nějaká přiblíží k tomu sluníčku a my ji pak vidíme jako tenhle malinkatý puntík. Děti vypadaly, že to i celkem pochopily, co víc, že jim to i připadalo zajímavé. ( obr.8, 8a, 8b ) obr.8 Nikolka Havlíková 6 let Kamilka Jurczkova 6 let Jen paní učitelky nebyly nadšené, protože prý jim teď nebudou malovat sluníčka s úsměvem, ale s černou tečkou a jak to prý vysvětlí rodičům, co je to učí!
Další zajímavou návštěvou byla skupina čtyř veselých studentů místní Obchodně - podnikatelské fakulty Slezské univerzity. Bavili nás hláškami jako "Měli jste říct, my bychom vám ty mraky rozufoukali", ale největší sranda byla, když se začali hádat o jediné svářečské sklo. Vyřešili to šalamounsky( obr.7 ) obr.9 Tím ale sranda nekončila. V nestřežené chvíli, holky zastrčily panu profesorovi za stěrač auta pokutový bloček na 300 Kč. Bloček byl Lukášův za motorku s jiným datem, ale on to sežral i s navijákem. Tím ale veškerá sranda skončila, protože se blížil čas třetího dotyku a s ním i mraky, které zhoustly až na 80% oblačnosti. Pět minut před třetím dotekem Slunce zahalily mraky a zavládlo zklamání. Tentokrát se ale na nás usmálo štěstí a minutu před dotykem se objevil okínko v mraku a my jsme mohli začít měřit. Do čtvrtého dotyku si s námi mraky hrály, ale naštěstí se taky objevila díra i ten jsme odměřili.
Nezbývalo než se sbalit, vyfotit a jet domů. ( obr. Foto info )


Výsledky pozorování :

Pozorovacího místo Darkov : zeměpisná šířka: 49,833°    zeměpisná délka: 18,567°

Kontakt I. Kontakt II. Maximalní fáze Kontakt III. Kontakt IV.
mraky mraky 10:22:05 13:03:20 13:22:42
  • Časy dotyků se lišily o 9 sekund ! oproti předpovědi pro 30 km vzdálenou Ostravu. To si nejpravděpodobněji vysvětlujeme snahou zamezit podvodu, ale přílišnou chybou neznemožnit pozorováni.
  • Oproti našim představám a zkušenostem z přechodu Merkuru jsme se divili, jak přesně šel určit okamžik dotyku. U třetího dotyku jsme se mezi dalekohledy lišili o 4 sekundy, u druhého jme se shodli přesně.
  • Při přechodu Merkuru jsme pozorovali z asfaltového školního hřiště. Tentokrát z travnaté plochy s okolními stromy - rozdíl v kvalitě obrazu obrovský !.
  • Zjistili jsme, jak nevhodný byl dalekohled Newton. Ráno byla jeho rozlišovací schopnost ještě srovnatelná s čočkáčem, ale se zahříváním se obraz čím dál tím víc rozmazával. Nic nepomohla ani bílá látka, do které jsme dalekohled zabalili. Jedinou jeho výhodou tedy zůstal jeho větší zorný úhel, čímž byl vhodnější pro přímé focení a filmování. Samozřejmě ještě nesmím zapomenout na jeho poloviční hmotnost a jednodušší ovládání.
  • Slibovanou atmosféru Venuše jsme neviděli. To si vysvětlujeme ne zrovna optimálními pozorovacími podmínkami, způsobené přecházející oblačností. Efekt černé kapky se také nedostavil, to si však takto vysvětlit nedovedeme, protože tento efekt by měj být jasnější, než slabá atmosféra.

Fotogalerie :

1 2 3 4 5




6 7 8 9 10




11 12 13 14 15




16 17 18 19 20




21 22 23 24 25




26 27 28 29 30





Videotéka :


Soutěžní video ( DivX avi, 13,8 Mb )



Zajímavosti o Venuši :

  • Dvojče Země, obíhá jako druhá planeta kolem Slunce
  • Pro pozemšťana je nejbližší a nejjasnější planetou ( po Slunci a Měsíci třetím nejjasnějším objektem oblohy. )
  • Přechod Venuše přes sluneční disk je jedenkrát za 122 let.
  • V roce 1761 si všiml V. Lomonosov světlého prstýnku kolem tmavého kotoučku planety - objevil atmosféru planety
  • Hlavní složkou atmosféry Venuše je oxid uhličitý pod tlakem 9,4 MPa a vysokou teplotou 480 °C.



nahoru nahoru nahoru