Venuše  |  Historie  |  Přechod  |  BiGy  |  Fotky  |  English  |  Download

Přechod Venuše přes sluneční disk

V úterý 8. června 2004 se mi naskytla jedinečná příležitost. Po 122 letech bylo možné pozorovat přechod planety Venuše přes sluneční kotouč. Jedná se o zatmění Slunce Venuší, ale pro obrovskou vzdálenost nebude mít tento úkaz na život na Zemi žádný vliv. Většina lidí tuto událost ani nezaregistruje.

Toho dne jsem se probudil do ne zrovna jasného rána. Oblačnost nebyla nijak velká, a tak asi hodinu před začátkem úkazu byla obloha jako vymetená. Když jsem dorazil na pozorovací místo u vodojemu ve Žďáře nad Sázavou, nikdo tam ještě nebyl. Po několika minutách jsem ale zahlédl dole pod kopcem dvě postavy. Byl to Milan Košťál a jeho kamarád. Milan se stal odborným dozorem celého pozorování. Těsně před začátkem ještě dorazil druhý Milanův kamarád.

Vybalili jsme dalekohledy a se slunečními cloami jsme pátrali po slunečním kotouči. Pozorovalo se reflektorem (zrcadlový dalekohled) typu Newton na azimutální montáži, stařičkým refraktorem (čočkový dalekohled) na azimutální montáži a fotilo se skrz další dalekohled na paralaktické montáži se stonásobným zvětšením. Podle mne bylo nejlepší pozorovat skrz reflektor, protože věrně zachoval barvy oranžového Slunce a černé přecházející Venuše. Naproti tomu v refraktoru bylo možné zpozorovat i tmavomodrou atmosféru planety. Úkaz jsme dále mohli pozorovat na vlastní oči skrz svářečské sklo č. 9 v kombinaci s folií z diskety.

V 7. 20 se Venuše poprvé „zakousla“ do Slunce. Nejzajímavější částí celého úkazu je tzv. efekt černé kapky. Ten je způsoben lomem světla ve velmi husté atmosféře planety. Příležitost vidět tento úkaz je těsně po vstupu planety na sluneční disk, nebo těsně před výstupem z disku.

Počáteční radost z jasné oblohy překazilo několik mraků, které zakryly hvězdu v okamžiku první „černé kapky“. Když oblačnost odešla, Venuše se už nacházela kousek od okraje slunečního kotouče. V 10. 22 byla planeta nejvíce „zakousnuta“ ve Slunci. Byla ve vzdálenosti 1/5 slunečního průměru od spodního okraje disku. Okolo dvanácté hodiny se na obloze opět objevily mraky. Začali jsme být pesimističtí, že ani druhou černou kapku neuvidíme a nevyfotografujeme. Měli jsme štěstí, a tak Milan černou kapku vyfotografoval. Bylo 13. 02 hodin. Zbývalo pouhých 21 minut do konce přechodu. Bohužel, výstup jsme převážně pozorovat nemohli, protože Slunce zakrývaly mraky. Ty v 13.25 odešly, ale po Venuši na slunečním disku již nebylo ani památky.

Další možnost pozorovat přechod Venuše přes sluneční disk nastane 6. června 2012. Kdo si nechal ujít příležitost v tomto roce, určitě by se měl na úkaz podívat v roce 2012, protože je to nezapomenutelný zážitek.

 

 
UT
SEČ
Letní čas
První vnější kontakt 5 h 20 min 30 s 6 h 20 min 30 s 7 h 20 min 30 s
První vnitřní kontakt 5 h 39 min 26 s 6 h 39 min 26 s 7 h 39 min 26 s
Poslední vnitřní kontakt 11 h 4 min 34 s 12 h 4 min 34 s 13 h 4 min 34 s
Poslední vnější kontakt 11 h 23 min 57 s 12 h 23 min 57 s 13 h 23 min 57 s

 

UT = Universal time - čas Greenwichského poledníku - čas, který je určen jako základní

SEČ - středoevropský čas