Jak jsme se připravovali

O nás

Napište nám

O Venuši

Fotogalerie

   

 

V úterý 8. června 2004 proběhl přechod Venuše přes sluneční kotouč. Naše škola se zúčastnila pozorování a tím se zapojila do soutěže o nejpřesnější změření dotyku Venuše se Sluncem. Ze společných výsledků našich i zahraničních pozorovatelů bude v jisté francouzské instituci vypočítána důležitá fyzikální konstanta – astronomická jednotka (AU) = střední vzdálenost Země od Slunce.

Pozorování proběhlo na terase budovy B, kam jste se na nás mohli přijít podívat a sledovat tento jedinečný úkaz společně s námi. Celkem přišlo asi 350 studentů a 30 profesorů. Doufáme, že se vám to líbilo, a děkujeme za váš zájem.

V hudebně na spojovací chodbě zároveň probíhalo promítání tohoto úkazu prostřednictvím internetu, takže bylo možno sledovat, jak tento jev probíhal v různých částech světa. Někteří z vás navštívili i toto promítání, celkem asi 160 studentů.

Použili jsme několik různých metod pozorování. Byla to metoda přímá, která zahrnovala pozorování dalekohledem, brýlemi na sledování zatmění Slunce a filtry. Dále metoda projekční, to znamená promítání úkazu na plátno.

Přechod Venuše začal zhruba v 7:20 ráno. Bohužel se nám nepodařilo úplně přesně zaznamenat čas dotyku kvůli počasí. Chvílemi to vypadalo, že celé předchozí snažení přijde nazmar, nakonec nám však přálo štěstí a zbytek dne byl slunečný, což nám umožnilo přesné pozorování. Ale na druhou stranu, i takové pěkné počasí má své stinné stránky, v praxi to znamenalo úžeh některých jedinců, kteří se příliš zapáleně vrhli do vědeckého výzkumu.

Uvidíme se za osm let při dalším přechodu.