englishanim.gif (9653 bytes)

     VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA A STŘEDNÍ PRŮMYSLOVÁ ŠKOLA     
Studentská 1, Žďár nad Sázavou

czechanim.gif (8219 bytes)

l.jpg (9684 bytes)

uvod.gif (385 bytes) foto.gif (488 bytes) info.gif (706 bytes) odkazy.gif (433 bytes)


PŘECHOD VENUŠE PŘES SLUNCE

Po 122 letech v úterý 8. června 2004 proběhl viditelný přechod Venuše přes sluneční kotouč. Začátek přechodu byl v 7 hodin 20 minut, konec v 13 hodin 22 minut. Další pozorování bude v roce 2012 (horší podmínky pro pozorování v Evropě) a potom až v roce 2117.

       Venuse.jpg (16908 bytes)

Naše škola, VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou, se rozhodla udělat akci nejen pro vlastní žáky, ale i pro žáky jiných středních škol, základních škol a širokou veřejnost před budovou polikliniky. Zájem byl veliký, dokonce přišla i jedna třída z mateřské školky. Vydařilo se také počasí, byla téměr nulová oblačnost, přechod byl velmi dobře viditelný.


Vystavovali jsme na volné ploše:
1) solární sekačku, která automaticky seče trávník a je omezována elektrickou smyčkou umístěnou v trávníku a plně pracuje na sluneční pohon.

V létě 2003 se velká skupina pracovníků školy zúčastnila dovolené ve Švédsku. Zde jsme navštívili i výrobní podnik firmy Husqvarna a mimo jiné výrobky (pily, křovinořezy atd.) jsme viděli i solární sekačku SOLAR MOWER. Protože se naše škola vážně zabývá problematikou využívání netradičních zdrojů energie, vznikl nápad tuto sekačku trávy do školy pořídit. Po jednání se zastoupením uvedené firmy v Praze jsme obdrželi výraznou slevu z ceny a po sepsání žádosti o dotaci z Fondu Vysočiny (program "Životní prostředí - zdroj bohatství Vysočiny 2003") jsme následně na základě našeho schváleného projektu získali další finanční podporu. Sekačka byla zakoupena a bude používána nejen pro vlastní sečení trávy, ale zejména ve výuce Automatizace, Základů ekologie, Elektroniky, Programování a dalších předmětů.

2) natáčecí zařízení, které se chystáme využít pro polohování slunečního panelu. Toto zařízení polohuje po celý den sluneční panel kolmo ke slunečním paprskům a zlepšuje tak činnost každého solárního zařízení. Úhel natočení (azimut) max. 210°, úhel natočení (elevace) 5° až 90°.

3) solární vařič, který se používá např. v afrických zemích pro vaření a je schopen během půl hodiny ohřát 2-3 litry vody.

4) solární zrcadlo, které má velmi malé ohnisko, a proto během několika vteřin dokáže zapálit např. dřevo a podobné hořlavé materiály.
Největší zájem vždy sklízí solární sekačka a solární zrcadlo.

Fotografie těchto objektů naleznete v fotogalerii